Sprawdzenie PRSI

Czasami zdarza się tak, że przedsiębiorcy w Irlandii nie opłacają składek na PRSI zarówno za siebie, jak i za zatrudnionych w firmie pracowników.

Jakie będą skutki takiego stanu rzeczy?Co stanie się wówczas, kiedy jeden z pracowników będzie musiał mieć zabieg w szpitalu? Czy w związku z tym, że nie opłacano składek, pracownik będzie musiał ponieść jakieś konsekwencje?

Obowiązkiem pracodawcy jest opłacanie składek PRSI za wszystkie osoby, które są u niego zatrudnione. Są jednak tacy nieuczciwi pracodawcy, którzy nie rejestrują pracownika legalnie, nie informując go o tym. Taka sytuacja może trwac nawet przez wiele lat. W tym czasie nie są opłacane składki społeczne i emerytalne.

Zbyt mało osób ubezpieczonych w Irlandii kontroluje, czy ich pracodawcy odprowadzają odpowiednie składki PRSI.

Pracownicy dowiadują się o braku opłacania składek najczęściej dopiero wtedy, gdy pojawiają się jakieś problemy, np. nie mogą skorzystać z opieki szpitalnej, odmówiono im wystawienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, gdy składają wniosek o zasiłek macierzyński, zasiłek chorobowy czy o przyznanie renty lub emerytury w Irlandii.

Odwrotnie niż w Polsce, w Irlandii nie są wysyłane raporty, które otrzymują wszyscy ubezpieczeni raz w roku z ZUS. W raportach w Polsce są informacje o wysokości odprowadzonych składek, o kapitale początkowym i hipotetycznej wysokości przyszłej emerytury. Zdarza się bowiem, że po przeanalizowaniu raportu ubezpieczony zauważa, że kwoty przekazywanych składek są zbyt niskie, albo że w pewnych miesiącach nie były opłacone.

W Irlandii nie ma możliwości otrzymania raportu na temat wysokości przyszłej emerytury (tą musimy oszacować sami, na podstawie publikowanych wskaźników), możemy natomiast sprawdzić sam fakt opłacania składek oraz ich ilość.

Sprawdź, czy Twój pracodawca płaci składki!

Obecnie mamy możliwość sprawdzenia stanu opłacania składek dla Polaków od początku ich pobytu w Irlandii za wszystkie lata po kolei.

Jeśli więc nie masz pewności, czy wszyscy Twoi pracodawcy w Irlandii zatrudniali Cię legalnie i opłacali wszystkie składki – skontaktuj się z nami.

Chętnie to dla Ciebie sprawdzimy i w ciagu tygodnia otrzymasz pisemny raport o sumie składek za każdy rok pobytu w Irlandii oraz klasie PRSI.

Napisz do nas, podając w tytule wiadomości 'Składki PRSI’.

Każda osoba w Irlandii powinna mieć świadomość, ile tych składek zostało opłaconych.

Sam fakt otrzymywania payslipów oraz formularzy P60/P45 jeszcze o niczym nie świadczy. Wielu jest w Irlandii pracodawców, którzy wystawiają te dokumenty, pomimo zatrudniania pracowników 'na czarno’.

Na szczęście możesz to sprawdzić. Skontaktuj się z nami juz dziś.

FORMULARZ KONTAKTOWY